Wednesday, December 10, 2014

Паркетът и влажността вкъщи

 Всеки, който обмисля да сложи паркет в дома си, би било добре да има поне основни познания относно това, как влажността влияе на дървените подови настилки. Много от проблемите, които възникват при контакт на дървото с вода или водни пари, могат да бъдат избегнати с малко повече информираност и някои превантивни мерки.

Преди всичко, трябва да се знае, че дървото е хигроскопичен материал, т.е. то е способно да абсорбира влага. Когато дървото поеме влага, то променя и размера си, първо при намокрянето, а после и когато изсъхне. Прясно добитата дървесина обикновено съдържа много вода, с която корените снабдяват останалите части – стъбло, клони, листа. В началото влажността нерядко надвишава 30%. Ако при тази влажност дървесината бъде веднага преработена, впоследствие паркетините биха се свили, след като изсъхнат. Ето защо производителите на паркет изсушават дървесината до под 9 % преди да я преработят в подови настилки. В процеса на смъкване на влажността от 30 % на 9% дървените заготовки губят около 7 % от размера си.  Как свойството хигроскопичност на дървото влияе на вече положения паркет?
Паркетът ще бъде доставен в дома Ви с влажност от около 9 %. След това той трябва да се аклиматизира за известно време към условията на конкретното място, за да постигне равновесна влажност с околната среда в помещенията, така че да не се свива или раздува в бъдеще. Опитните майстори измерват влажността на паркета преди полагането му и вземат мерки темепературата и влажността в помещенията да бъдат стабилни.  Ако например паркетът е с влажност 9% и се монтира в помещение с относителна влажност от 20%, той ще започне да отдава влага и да се свива и между отделните паркетини ще се появят фуги. Ако пък същият паркет бъде положен в стая с 50% относителна влажност, той ще започне да се надува. Много хора са наблюдавали тези неприятни ефекти, без да могат да си ги обяснят. Причината може да се корени в недоглеждане от страна на майсторите, които не са измерили влажността преди да пристъпят към монтажа, но е възможно и самите собственици да не са съумели осигурят стабилно ниво на влажността в дома си. Дървените подови настилки имат зона на комфорт, която обикновено се приема, че е 30 %-50% относителна влажност и 20-22 °C температура в помещенията. За щастие, това са условията, които се считат за най-благоприятни и за човешкия организъм. 
И накрая няколко полезни съвета:
-       Не забравяйте, че по-тесният паркет е по-устойчив на промени във влажността от по-широкия.
-       Погрижете се майсторите да измерят влажността на паркета и на помещенията, в които ще се монтира той преди да пристъпят към полагането му. 
-       Опитайте се осигурите стабилна относителна влажност във вашия дом в границата 30-50%. Това може да наложи да си купите домашен уред за измерване на влажността- т.нар хигрометър. На пазара вече има много достъпни модели. Ако влажността намалее рязко, както например често се случва през зимата по време на отоплителния сезон, може да се очаква да се появят фуги в паркета, освен ако не се вземат мерки за поддържане на оптималната влажност. И обратно, ако влажността се повиши значително, например в период с много валежи, е възможно паркетът да се надуе.
Ако необходимостта от контролиране на температурата и влажността в дома Ви  изглежда като досадно бреме, не забравяйте, че тези оптимални нива са полезни не само за новия Ви дървен под, но и за Вашето здраве.

Информацията ни бе предоставена от Фабрика за производство на паркет  „Камчийски дъб“ ЕООД


No comments:

Post a Comment